Doğu Akdeniz Üniversitesi

Kıbrıs Üniversiteleri içinde Magosa’da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi 1979 yılında Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak kuruldu.1986 yılında ise KKTC Meclisinin kabul ettiği Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasası ile Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Doğu Akdeniz Üniversitesi adını alarak bir devlet-vakıf üniversitesine dönüştürüldü.

Doğu Akdeniz Üniversitesi , 2011 yılında bağımsız bir kurum tarafından gerçekleştirilen ve 16 evrensel kriter dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, dünyadaki 20.000 üniversite arasında 1421. sıraya yerleşti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kenti olan Gazimağusa’da  bulunmaktadır. Bir sahil kenti olan Gazimağusa 35,000 nüfusuyla adanın tarih, kültür – sanat ve eğitim merkezi konumundadır.

Üniversite, Gazimagosa şehir merkezine sadece 3 km. Uzaklıkta olup kampüs ile şehir merkezi arasında beledie ve özel otobüs servisleri dışında üniversite otobüs servisleri gün boyu hizmet vermektedir. Başkent Lefkoşa’dan üniversiteye arabayla ulaşım 45 dk., Girne’den ise sadece 60 dk. sürmektedir.